Културен календар

КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР на МОНТАНА

за октомври 2019 г.

1 октомври 2019 г.

17:30 ч.

Концерт по повод началото на творческия сезон на НЧ „Разум 1883”

 

 пл. „Жеравица”

 

 

7 октомври 2019 г.

17:30 ч.

Откриване на Есенен салон на Дружеството на художниците „Тенец”

 

 експозиционна зала „Кутловица”, бул. „Трети март” 64

 

 

10 октомври 2019 г.

19:00ч.

„Двама съвсем голи мъже“ – комедия от Себастиан Тиериу, режисьор: Николай Урумов, сценография и костюми: Виолета Радкова, участват: Михаил Билалов, Йовко Кънев, Петя Венелинова, Кристиана Ценкова. Гастрол на Драматичен театър „Сава Огнянов” – Русе

 

 Драматичен театър – Монтана

 

 

17 октомври  2019 г.

11:30 ч.

12:30 ч.

„Мързелан и Мързелана” – постановка по приказката на Асен Разцветников „ Добрите стопани”. Сценарий и режисура Петър Тодоров, сценография и кукли – Хана Шварц, музика Петя Диманова, участват актьорите – Калоян Петерков, Елена Мончева, Вероника Барутчийска и гласът на обичания от поколения български актьор Вълчо Камарашев. Гастрол на Държавен куклен театър – Видин

 

 Общински младежки дом

 

 

18 октомври 2019 г.

18:30 ч.

„Пътешествие из Средиземноморието“ – концерт на Симфониета – Враца. Солисти: Катерина Тупарова и Марио Николов

 

 Общински младежки дом

 

 

22 октомври 2019 г.

 

Изложби и витрини с детски книги, първите издания на книги на Йордан Радичков и всички книги на писателя от фонда на РБ „Гео Милев”

 

 Фоайе, Детски отдел и Заемна на РБ „Гео Милев”

 

 

24 октомври 2019 г.

10:00 ч.

Церемония по повод 90 г. от рождението на Йордан Радичков с участието на Духов оркестър „Дико Илиев” към НЧ „Разум 1883”, РБ „Гео Милев”, ЦПЛР – ОДК „Ние, врабчетата” и VІІ СУ „Йордан Радичков”. Награждаване на победителите в Маратон на четенето 2019

 

 пред Паметника на Йордан Радичков

 

 

10:15 ч.

Откриване на  изложба с автографи и послания на Йордан Радичков, осъществена с подкрепата на Министерство на културата

 

фоайе РБ „Гео Милев” – Монтана

 

 

10:30 ч.

Откриване на Втора регионална краеведска конференция „Литературата на невероятния Северозапад“

 

РБ „Гео Милев” – Монтана

 

 

11:00 ч.

Откриване на  изложба „Памет за Радичков“ с документи от фонда на Държавен архив – Монтана

 

фоайе на Общински младежки дом

 

 

11:15 ч.

„Черкаски хроники“ – документален филм на режисьора Димитър Петков, посветен на Йордан Радичков

 

Голяма зала на Общински младежки дом

 

 

25 октомври 2019 г.

20:00 ч

Рок концерт Николай Крумов и приятели

 

Общински младежки дом

 

 

29 октомври 2019 г.

19:00 ч.

„Натюрморт със затлъстял племенник“ – комедия от Йон Сапдару, режисьор Боян Иванов, участват: Асен Данков, Екатерина Стоянова, Адриан Филипов, Генадий Николов и Сергей Константинов. Гастрол на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен

 

Драматичен театър – Монтана

 

 

30 октомври 2019 г.

10:00 ч.

Четиридесети краеведски четения, посветени на 1 ноември – Ден на народните будители, на 1375-годишнината от рождението на кан Аспарух, 150 години от създаването на БАН и 90-годишнината от рождението на писателя земляк Йордан Радичков. Научен ръководител: Проф. дин  Людмил Спасов, ПУ „Паисий Хилендарски“. Провеждат се под патронажа на Кмета на Община Монтана. Организира Дружеството на краеведите в Монтана

 

Заседателна зала  – Общински младежки домНачало на формуляра

 

 

11:00 ч.

12:30 ч.

„Маша и мечока“ – спектакъл по едноименната руска народна приказка. Драматизация и режисура Мая и Митко Димитрови, сценографията – на Роза Колчагова, музикално оформление Петко Манчев, в ролите Теодора Рашед, Пламен Кънев, Поли Трифонова и Жоро Иванов

 

Голяма зала, Общински младежки дом

 

 

 

КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР на МОНТАНА

за месец септември 2019

2 септември 2019 г.

18:00 ч.

Откриване на изложба – живопис, на Господин Господинов – батко Джони

 

 експозиционна зала „Кутловица”, бул. „Трети март” 64

4 септември 2019 г.

 

 „Гости и приятели”- изложба от творби на изобразителното изкуство, дарени на Регионална библиотека „Гео Милев”

 

Фоайе на  РБ „Гео Милев“

19:30 ч.

„Когато гръм удари” от Пейо К. Яворов – предпремиера на Драматичен театър – Монтана. Режисьор: Бойко Илиев. Участват: Любомир Бояджиев, Ивайло Семеонов, Асен Таков, Мила Топалова, Микаела Берчева. Художник: Тодор Деков

 

Драматичен театър – Монтана

5 септември 2019 г.

19:30 ч.

„Когато гръм удари” от Пейо К. Яворов – премиера на Драматичен театър – Монтана. Режисьор: Бойко Илиев. Участват: Любомир Бояджиев, Ивайло Семеонов, Асен Таков, Мила Топалова, Микаела Берчева. Художник: Тодор Деков

 

 Драматичен театър – Монтана

6 септември 2019 г.

10:30 ч.

Празничен концерт на ЦПЛР – ОДК „Ние, врабчетата”, посветен на Съединението на Княжество България и Източна Румелия

 

 пл. „Жеравица” /при дъждовно време – Общински младежки дом/

18:00 ч.

 Фолклорен събор „Китка” – с участието на самодейни състави от Стубел, Липен, Студено буче, Славотин и Сава Чиплич

 

НЧ „Изгрев 1927” – Студено буче

13 септември
19:00 ч. Тържествен концерт по повод 90 г. от създаването на Народно читалище „Пробуда 1929” – с. Безденица
  НЧ „Пробуда 1929” – с. Безденица

15 септември 2019 г.

 

„Багри и шевици от българското минало” – изложба от библиотечни материали, представящи красотата на българските шевици

 

Фоайе на  РБ „Гео Милев“

19 септември 2019 г.

18:30 ч.

Концерт на Духов оркестър „Дико Илиев” към НЧ „Разум 1883” В програмата са включени емблематични творби от български и европейски композитори. Посвещава се на Европейски дни на наследството.

 

Градската градина

19:30 ч.

„Откачена фамилия“ – комедия от Рей Куни, режисьор Валентин Танев, участват: Димитър Баненкин, Валентин Танев, Мария Сапунджиева, Ева Тепавичарова, Кирил Кавадарков, Анна Симова и Явор Костов. Гастрол на ДТ „Иван Димов“ Хасково

 

Драматичен театър – Монтана

20 септември 2019 г.

 

„Детски свят“ – временна изложба на Регионален исторически музей – Монтана, представяща различни играчки (плюшени, механични, кукли, кубчета и др.), детски книжки и  познавателни игри.

 

 Експозиционната зала на РИМ – Монтана, ул. „Граф Игнатиев“ 3

11:00 ч. Представяне на Алманах за литература, изкуство, култура „Огоста 2019“
  Художествена галерия „Кирил Петров”

19:00 ч.

„Покаяние“ – спектакъл на актьора Иван Митев по пиесата на Константин Илиев „Великденско вино“. Представлението е в рамките на ІІІ фестивал „Седмица на актьора 2019“

 

Зала „Клуб на актьора“ на Драматичен театър

24 септември 2019 г.

16:00 – 18:00 ч.

„Неща от Монтана – един по различен поглед” – изложба на учениците на Димитър Гоцак от ПГСАГ „Проф. арх. Стефан Стефанов”

 

експозиционна зала „Кутловица”

19:00 ч.

„Греховната любов на Зографа Захарий“ – спектакъл на актьора Иван Истатков по едноименната повест на Павел Спасов. Представлението е в рамките на ІІІ фестивал „Седмица на актьора 2019“.

 

Зала „Клуб на актьора“ на Драматичен театър – Монтана

25 септември 2019 г.

13:00 ч.

„Съединението“ и „Независимостта“ в контекста на общоевропейската външна политика (малко известни факти и интерпретации) –  среща-разговор с проф. дин Людмил Спасов

 

Експозиционна зала на РИМ – Монтана, ул. „Граф Игнатиев“ 3

26 септември 2019 г.

19:30 ч.

„Когато гръм удари“ – пиеса от П. К. Яворов, режисьор Бойко Илиев, художник Тодор Деков, участват: Любомир Бояджиев, Мила Топалова, Ивайло Симеонов, Асен Таков и Микаела Берчева. Представлението е в рамките на ІІІ фестивал „Седмица на актьора 2019“

 

Драматичен театър – Монтана

28 септември 2019 г.
19:00 ч. Фолклорен празник
  Народно читалище „Пробуда -1926“ – с. Липен
   

 

КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР на МОНТАНА

за месец август 2019

1 август 2019

19:00 ч. „Класика и рок“ – концерт на група „Сигнал“ и Русенската филхармония
  Драматичен театър – Монтана
   

2 август 2019 г.

18:00 ч. Фолклорен събор „Пъстрина пее” с участието на самодейни състави от гр. Бойчиновци и селата Славотин, Гаганица, Долно Белотинци, Ружинци, Стубел. Организира НЧ  „Събуждане -1922“
  Открита сцена – с. Стубел
   

3 август 2019 г.

19:00 ч. Фолклорен празник „Пъстрина 2019” с участието на самодейни състави от Дива Слатина, Долно Белотинци, Дълги дел, Копиловци, Лом, Монтана, Николово, Стубел. Организира НЧ „Селска пробуда -1927“
  Площад – с. Долно Белотинци
   

14 август 2019 г.

17:30 ч. Откриване на изложба (живопис) на Ани Ванчов – Лом. Организира Дружество на художниците „Тенец”
  експозиционна зала „Кутловица”, бул. „Трети март” 64
   

17 – 18 август 2019 г.

10:00 ч. Откриване на Трети Международен фолклорен фестивал „Ехо от Стовци” с участието на 26 певчески, танцови и инструментални групи за автентичен и обработен фолклор от Варна, Видин, Враца, Добрич, Монтана, Плевен, Пловдив и др. Организира НЧ “Народна просвета – 1908”
  Площад – с. Смоляновци
   
31 август 2019 г.
17:00 ч. Откриване на Фолклорен събор „Пъстрина пее и танцува”. Организира НЧ “Народен будител – 1927”
  Площад – с. Николово
   

                                                                 ***

 

КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР на МОНТАНА

за месец юли

8 юли 2019

19:30 ч. „Ще ти разкажа за Америка“ –  комедия, авторски спектакъл на Димитър Димитров, участват: Мария Статулова, Красимир Ранков, Веселин Борисов, Михаела Берчева и Валентин Василев. Гастрол на  Драматично-куклен театър „Васил Друмев“ Шумен
  Драматичен театър – Монтана
   

22 юли 2019

17:30 ч. Изложба (живопис) на Георги Паунов – Паунеца (младши)
  експозиционна зала „Кутловица“ на бул. „Трети март“ 64
   

29 юли 2019

19:30 ч. „Да си богат не е лесно“ – комедия от Пиер Шано, режисьор Юри Статков, участват: Милен Иванов, Стефка Златкова, Силвия Шекилова, Стефка Петрова, Иван Митев, Стоян Борисов и Алфидин Раифов. Гастрол на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ Велико Търново
   Драматичен театър – Монтана

                                                           ***

КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР на МОНТАНА

за месец юни 2019 г.

Юни Концерти на Духов оркестър „Дико Илиев” към НЧ „Разум 1883” Градската градина

3 юни 2019 г.

17.30 ч. Откриване на годишна изложба по изложба на учениците от класа по изобразително изкуство на Петър Григоров от ОШИ „Добри Христов“
  Фоайе на НЧ ”Разум 1883”
17:30 ч. Откриване на изложба на Володя Казаков (живопис)
  експозиционна зала „Кутловица”, бул. „Трети март” 64

4 юни 2019 г.

18.30 ч. Концерт под надслов „Бъди войник“ на Представителен  духов оркестър на Сухопътни войски  и Представителен ансамбъл на въоръжените сили, Орлин Горанов, Маргарита Хранова и Росица Кирилова, Мажоретен състав при Общински младежки дом – Монтана, и др.
  Пл. „Жеравица” /при дъждовно време -Общински младежки дом./
19:30 ч. „Черното пиле“ – моноспектакъл на Мариус Куркински
  Драматичен театър – Монтана

5 юни 2019 г.

10:30 ч. Литературно матине „Емил Коралов – писателят на човешкото достойнство“. Представяне на документална изложба и филм за живота на писателя. Гостуват Любомир Коралов и Емилия Коралова. Съорганизатор –  Народно читалище „Просвета – 1928“ – с. Славотин
  РБ „Гео Милев“

7 юни 2019 г.

18:00 ч. Годишен концерт на ОДК „Ние, врабчетата“ – Монтана
  Драматичен театър – Монтана

10 юни 2019 г.

19:00 ч. „Иначе казано“ – комедия. Гостува Младежки театър „Николай Бинев“ – София
  Драматичен театър – Монтана

11 юни 2019 г.

17,00 ч. Изложба „Стъклопис“ – на Арт клуб „Колорит“ при ІІІ ОУ „Д-р Петър Берон“ с ръководител  Виктория Михайлова
  РБ „Гео Милев“

12 юни 2019 г.

18:30 ч. Концерт на Веселин Маринов
  Драматичен театър – Монтана

14 юни 2019 г. (петък)

13:00 ч. Откриване на възстановената статуя на богинята Диана (скулптор Димитър Ганчев). С участието на Регионален исторически музей – Монтана, и ЦПЛР – ОДК „Ние, врабчетата“
  пл. „Жеравица“ (пред Община Монтана)
14,00 ч. Научна среща „Развитието на Монтана и Северозападна България в научните изследвания”, организирана от Община Монтана и Регионален академичен център – Монтана
  Общински младежки дом

15 юни 2019 г. (събота)

10,00 ч. Алея на изкуствата и занаятите
10,00 ч. – 14,00 ч. Фестивал на традиционните местни занаяти и ястия “Бабина душица”
  площад “Жеравица”, Градска градина

16 юни 2019 г. (неделя)

11,00 ч. Международна киноложка изложба за всички породи CICIB
  парк “Огоста”
11,00 ч. Открит турнир по конен спорт
  Игрище под стената на язовир “Огоста”
18,30 ч. „Танцов калейдоскоп” – концерт на КСТ „Астра” и танцова формация Dance Machine към Общински младежки дом, клуб по модерни танци „Дъга” към ОДК „Ние, врабчетата”, Танцова школа „Финес”, школа по танци „Грация денс”, Програма ЗОВ.
19,30 ч. Откриване на Четиринадесети международен фолклорен фестивал „Монтана’ 2019″ с участието на Танцов състав от Културен център в Амфилохия – Гърция, ансамбъл за народни песни и танци „Дабровица” от Дабровица – Полша, ансамбъл „Падуреанка” от Дева – Румъния, представителен танцов ансамбъл „Дружба” от Ривне – Украйна, танцов състав „Кечкемет” от  Кечкемет – Унгария, танцова група „Онс Борехуд” от Капеле – Холандия.
  площад “Жеравица”

17 юни 2019 г. (понеделник)

6,30 ч. Утринно богослужениe
8,00 ч. Освещаване на храм „Свети Дух”
9,00 ч. Божествена Света литургия
  Храм “Свeти Дух”
10,30 ч. Шествие
  Храм “Свeти Дух” до площад “Жеравица”
10,30 ч. „В кухнята на художника” – хепънинг на Дружество на    художниците „Тенец” – Монтана
  Експозиционна зала „Кутловица”
10,30 ч. Шахматни демонстрации
  Алея „Яворов”
11,00 ч. Тържествен водосвет
  площад “Жеравица”
11,30 ч. Празник в Монтана” – концерт на танцовите състави, участващи в  Международния фолклорен фестивал – Монтана 2019
  площад “Жеравица”
11,45 ч. Тържествена сесия на Общински съвет – Монтана
  Общински младежки дом
12,30 ч. Награждаване на победителите в конкурса за детска рисунка „Нека бъде светлина”, организиран от на Дружество на    художниците „Тенец” – Монтана
  Експозиционна зала „Кутловица”
18,00 ч. „Песенна палитра – 1”концерт на Вокално студио „Детски смях” към ОДК “Ние, врабчетата”
19,00 ч. Концерт на фолклорен танцов състав „Ситница“, танцов ансамбъл “Младост” и певческа група „Пъстренец Jr.” към Общински младежки дом, танцов ансамбъл “Пъстрина” и фолклорна формация “Огоста” към НЧ “Разум 1883”, танцов ансамбъл “Северняци” към ОДК “Ние, врабчетата”.
20,30 ч. Концерт на Yoana от X Factor
21,00 ч. Концерт на БТР
22,00 ч. Тържествена заря
  площад “Жеравица

18 юни 2019 г. (вторник)

  Документална изложба „Международният фолклорен  Фестивал  – Монтана, в периодичния печат“
  РБ „Гео Милев“ – фоайе
16,30 ч. Изложба на възпитаници на Димитър Гоцак от ПГСАГ „Проф. арх. Стефан Стефанов“ – Монтана
  експозиционна зала „Кутловица“, бул. „Трети март“ 64
16,30 ч. Ние моделираме” – изложба (пластика, плакет, рисунка и арт изненади) на ученици на Димитър Гоцак от ПГСАГ „Проф. д-р арх. Стефан Стефанов”
17.30 ч. Концерт на учениците от ОШИ „Добри Христов“ от класа по пеене на Цветана Илиева
  Художествена галерия „Кирил Петров”
18,00 ч. „Песенна палитра – 2”концерт на Вокално студио „Детски смях” към ОДК “Ние, врабчетата”.
19,00 ч.  Фолклорен концерт на танцов ансамбъл “Пъстрина” към НЧ “Разум        1883”, танцов състав „Агринио” – Гърция, танцов състав „Кечкемет” – Унгария
  площад “Жеравица”
20,00 ч.   Концерт на Духов оркестър „Дико Илиев” и Руслан Мъйнов  към НЧ „Разум 1883”, посветен на 90-годишнината от създаването на оркестъра
  площад “Жеравица”

19 юни 2019 г. (сряда)

17.30 ч. Класова продукция на учениците от музикалния отдел на ОШИ „Д. Христов“ с преподавател по пиано Александра Ценкова
  Художествена галерия „Кирил Петров”
18,00 ч. „Песенна палитра – 3”концерт на Вокално студио „Детски смях” към ОДК “Ние, врабчетата”.
19,00 ч.  Фолклорен концерт на фолклорен танцов състав “Ситница” и ансамбъл за песни и танци „Дабровица” – Полша
19:45 ч. Фолклорен концерт на танцов ансамбъл “Северняци” към ОДК “Ние, врабчетата” и представителен ансамбъл „Дружба” – Украйна
20:30 ч. Фолклорен концерт на танцов ансамбъл “Младост” към Общински младежки дом, танцов състав „Онс Борехуд” – Холандия, и Фолклорен ансамбъл „Падуреанка” – Румъния
  площад “Жеравица”

20 юни 2019 г.

17:30 ч. Класова продукция на учениците от ОШИ „Добри Христов“ с преподавател по пиано Нина Петрова
  Художествена галерия „Кирил Петров”

24 юни 2019 г.

11:30 ч. Откриване на изложба на Студио по изобразително изкуство „Рениарт”, посветена на Еньовден. С участието на певческа група „Пъстренец Jr.”
  17:30 ч., експозиционна зала „Кутловица”, бул. „Трети март” 64
19:30 ч. „Жена ми се казва Борис“ – комедия. Гостува Театрална формация „Мелпомена“
  Драматичен театър – Монтана  

25 юни 2019 г. 

17,00 ч. „Лом – градът и реката“ – авторска фотоизложба на краеведа Иван Георгиев по повод 29 юни – Международен ден на река Дунав
  РБ „Гео Милев“ – фоайе

27 юни 2019 г.

17:30 ч. Годишен на концерт на учениците от ОШИ „Добри Христов“
  Общински младежки дом
19:30 ч. „Балканска музика“ – концерт на Плевенската филхармония и духов оркестър „Vivo Монтана”
  Драматичен театър – Монтана

 

КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР м. МАЙ 2019 г.

3 и 4 май 2019 г.

Национален фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада“- Монтана 2019

Откриване: 10:00ч., Общински младежки дом. Графикът е публикуван на сайта www.omd-montana.tk

7 май 2019 г.

Откриване на Пролетен салон на Дружеството на художниците „Тенец”

17:30 ч., експозиционна зала „Кутловица”, бул. „Трети март” 64

8 май 2019 г.

Документална изложба „140 години Първо основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ – Монтана“.

13:00 ч., Държавен архив – Монтана

„Горещо“ – комедия от Жозиан Баласко, режисьор Асен Блатечки, участват: Асен Блатечки, Калин Врачански, Милена Маркова, Невена Бозукова и Стефан Иванов

19:00 часа, Голяма зала

 9 май 2019 г.
„Надхитряне“ – детски спектакъл, режисьор Ирина Димитрова, участват: Тихомир Иванов, Мила Топалова, Димитрина Проданова и Асен Таков
09:30 ч., 10:45 ч., Драматичен театър – Монтана

Концерт на ФФ „Огоста“ и Мъжки хор към НЧ „Разум“ по повод Деня на Европа.
18:30 ч., Художествена галерия „Кирил Петров“

10 май 2019 г.

Концерт на Симфониета Видин „Vino Cantabile“, солист: Хари Ешкензи- цигулка;

18:30 ч., голяма зала, Общински младежки дом

11 май 2019 г.

Трети международен фолклорен фестивал „Монтана фест” – с участието на ЦТУ „Корени” – гр. Зайчар (Сърбия), Танцов състав – с. Смолинац (Сърбия), ПДТА „Пъстрина” и ТА „Младост” – Монтана, Танцов състав „Танцувай за здраве” и Танцов състав „Берковска китка” – гр. Берковица, Танцов състав за изворен фолклор „Ломски ритми” – гр. Лом, Фолклорен клуб „Калушари” – гр. Враца, Фолклорна група „Хорце, винце и още нещо” – гр. Мездра, ТС „Веселие” – с. Трайково, Фолклорна певческа група – Медковец, Женска танцова група „Фиданките” – гр. Видин, Фолклорна група „Северозапад” – с. Замфирово и др. Организира Сдружение на фолклорните танцови клубове „Северозапад” и Община Монтана
16:00 ч., Общински младежки дом

13 май 2019 г.

Документална изложба на сп.  „Библиотекар“ и сп. „Библиотека“.  В рамките на Националната библиотечна седмица 13-18 май 2019 г. и по повод Професионалния празник на българските библиотекари и 65 години от създаването на сп. „Библиотека”

Регионална библиотека „Гео Милев”

 14 май 2019 г.

Театрално-музикален спектакъл „Любовта – това съм аз“, комедия от Себастиен Тиери , постановка: Андрей Калудов, сценография и костюми:Диляна Асенова

участват: Робин Кафалиев, Таня Кожухарова, Цветана Благоева, Иван Иванов и Латинка Петрова

19:00 ч., Общински младежки дом

 14 май 2019 г.                

Фотоизложба „Регионална библиотека „Гео Милев“ на 60 години“.

16:00 ч., РБ „Гео Милев”

15 май 2019 г.
Представяне на книгата „Храмовете, посветени на свети Николай в селата Долна и Горна Вереница“ с автор Катерина Дюлгерова.
17.00 ч., Държавен архив – Монтана

Представяне на  „Книга първа. Поезия и проза“ на Диана Йорданова.
17:30 ч., отдел „Изкуство” – РБ „Гео Милев”

„Да останем в България“ – концерт на китаро-мандолинен оркестър „Монтана“
18:30 ч., Драматичен театър

16 май 2019 г.
Представяне  на романа „Врачански тиквеник“ на Мариета Цолова
17:00 ч., отдел „Изкуство” – РБ „Гео Милев”

17 май 2019 г.
Представяне фентъзи романа „Ангели от  ада“ на Михаела Михайлова
17:00 ч., отдел „Изкуство” – РБ „Гео Милев”

20 май 2019 г.

Юбилейна изложба (дарение за ХГ „Кирил Петров”) и премиера на книгите „Моите влакове” и „Химия на веселието” от Теодоси Антонов

16:30 ч., ХГ „Кирил Петров”, ул. „Цар Борис III” 19

21 май 2019 г.

Приказни мъниста“ – премиера на Школа по куклено актьорско майсторство към Общински куклен театър „Патилан“. Сценарий по мотиви от български народни приказки, сценография и кукли: Наташа Крумова (ръководител на школата), участват: Севал Кемал, Виктория Владимирова, Ясен Лалов, Весела Калоянова, Стефани Веселинова, Патрисия Тихомирова, Димитър Димитров.

18:30 ч., Куклена зала на Драматичен театър – Монтана

 22 май 2019 г.

Представяне на Книга за доброто на ІV а клас от ІV ОУ „Иван Вазов”

10:00 ч., Детски отдел на РБ „Гео Милев”

Приказни мъниста“ – премиера на Школа по куклено актьорско майсторство към Общински куклен театър „Патилан“. Сценарий по мотиви от български народни приказки, сценография и кукли: Наташа Крумова (ръководител на школата), участват: Ивета Николаева, Рая Веселинова, Ангела Веселинова, Цвети Миленова, Цветан Владиславов.

18:30 ч., Куклена зала на Драматичен театър – Монтана

 23 май 2019 г.

„Алея на книгите“ и „Читални на открито“ на РБ „Гео Милев” по  повод 24 май Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.

от 10,30 до 12,00 ч., парк „Монтанензиум”

Оперен спектакъл „Бъркотия“

19:00 ч., Общински младежки дом

24 май 2019 г.

Шествие и Празничен концерт с участието на ПМПГ „Св. Климент Охридски” по  повод 24 май Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост.

от 10,30 ч., пл. „Жеравица” (при дъждовно време – в Драматичен театър)

Оперен спектакъл „Бъркотия“

19:00 ч., Общински младежки дом

27 май 2019 г.

Откриване на изложба „Пейзажи” на Спасич Братислав – Сърбия

17:30 ч., ХГ „Кирил Петров”

 30 май 2019 г.

Празничен концерт по повод 50 г. от създаването на ДГ № 4 „Калинка”

17:00 ч., Драматичен театър – Монтана

 

КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР м. АПРИЛ 2019 г.

1 април 2019 г.

Представяне на книгите „Скок и летене” и „Приземяване” от д-р Сретени Сретениев (кардиолог)

17:00 ч., Регионална библиотека „Гео Милев”

 2 април 2019 г.

Представяне на образователната игра „Магическа азбука“ по повод Международния ден на детската книга
11:00 ч., Детски отдел на Регионална библиотека „Гео Милев”

Юбилейна изложба – 80 г. Венелин Захариев

17:30 ч., експозиционна зала „Кутловица”, бул. „Трети март” 64

Музикални усмивки в операта“ – концерт на Симфониета Видин, солисти: Катерина Тупарова и Александър Мутафчийски, диригент: Димитър Косев.

18:00 ч., Голяма зала, Общински младежки дом

4 април 2019 г.

Премиера на постановката „Марихуаната на мама е най-добра“ – комедия от Дарио Фо, режисьор Юри Статков, художник Тодор Деков, участват: Ирина Димитрова, Любомир Бояджиев, Асен Таков, Александър Христозов, Тихомир Иванов и Ивайло Симеонов

19:00 часа, Драматичен театър – Монтана

8 април 2019 г.

Концерт по повод Международния ден на ромите

18:00 часа, Драматичен театър – Монтана

12 април 2019 г.

Откриване на гостуваща документална изложба „Безпределният космос на човешкия ум“, посветена на живота и делото на проф. Виден Табаков – българинът, който се включва в екипа на Вернер фон Браун и допринася за кацането на Нийл Армстронг на Луната и за развитието на космическата програма на САЩ. Изложбата е организирана от Фондация „Визия за научен и технологичен растеж“, съвместно с Държавна агенция „Архиви“. Домакин на събитието е Държавен архив – Монтана.

11:30 часа, Държавен архив – Монтана

15 април 2019 г.

Мултимедиен спектакъл „Посланието“

Голяма зала, Общински младежки дом /Часът не е уточнен /

15 април 2019 г.
Премиера на мюзикъла „Копче за сън“ на вокално-театрална формация „Звезден прах“ с ръководител Нели Първанова
18:30 ч., Камерна зала на Драматичен театър – Монтана

15 – 19 април 2019 г.

Програма „Разкажи ми приказка”- детски утра с ученици от 1-ви клас

по допълнително уточнен график, Детски отдел на Регионална библиотека „Гео Милев”                                 

16 април 2019 г.

Откриване на изложба (живопис) на Петьо Начев от Видин 
17:00 ч., Художествена галерия „Кирил Петров”, ул. „Цар Борис III” № 19

18 април 2019 г.

„Горката Франция“ – комедия от Жан Ко, режисьор Богдан Петканин, участват: Александър Дойнов, Александър Кадиев, Катерина Евро, Фахрадин Фахрадинов и Анелия Луцинова

19:00 ч., Драматичен театър – Монтана

20 април 2019 г.

Рок концерт

19:00 ч., Общински младежки дом

23 април 2019 г.

Стартиране на Маратон на четенето „Децата на Монтана четат“ по повод Световен ден на книгата и авторското право

по допълнително уточнен график, Детски отдел на Регионална библиотека „Гео Милев”

Великденски концерт на танцова школа „Финес” на Ина Колева

18:30 ч., Драматичен театър – Монтана

24 април 2019 г.

Великденска работилница„- изработка и декорация на яйца от изкуствени материали

10:00-12:00ч. и 14:00-16:00ч., фоайе, Общински младежки дом

Концерт „Никола и приятели” – ксилофон от класа по ударни  инструменти  с преподавател Румяна Борисова.

18:00 ч., Художествена галерия „Кирил Петров”

25 април 2019 г.

На мегдана„- концерт на танцов състав „Ситница” с ръководител Христо Иванов и групите му от ІV ОУ „Иван Вазов” и V СУ „Христо Ботев”

18:30 ч., Общински младежки дом

28 април 2019 г.

Великденски концерт на Община Монтана с участието на Духов оркестър „Дико Илиев“ ПТА „Пъстрина“, „Пъстрина“ и ФФ „Огоста“ от НЧ „Разум 1883“

10:30 ч., пред храм „Св. св. Кирил и Методий“

***

КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР за МАРТ 2019

01 до 05 март 2019 г.
Изложба на историческа и художествена литература „141 год. от Освобождението на България”
Читалня 1, Регионална библиотека „Гео Милев”

6 март 2019 г.

Дискусия  на Програма“Заедно в час“
18:00ч., Заседателна зала на Общински младежки дом

Изложба  на учениците от класа по изобразително изкуство с преподавател Петър Григоров от  ОШИ „Добри Христов“.

17.30 ч., фоайе – НЧ ”Разум 1883“

7 март 2019 г.

Открит урок на Сдружение“Българска история“
18:30 ч., Заседателна зала на Общински младежки дом

11 март 2019 г.

Откриване на изложба от VI Форум малки графични форми 2018 – годишна национална изложба на Секция „Графика и илюстрация“ към Съюза на българските художници.

17:30 ч., експозиционна зала „Кутловица”, бул. „Трети март” 64

16 март 2019 г.

Самостоятелен концерт на Танцов ансамбъл „Младост“
10:30 ч., Голяма зала на Общински младежки дом

19 март 2019 г.

Самостоятелен концерт на Клуб по спортни танци“Астра“ и Мажоретен състав 

18:00ч., Голяма зала на Общински младежки дом

Паола и лъвовете“ – комедия от Алдо де Бенедети, режисьор Иван Савов, участват: Никола Додов, Аделина Петрова, Димитър Костадинов. Гастрол на Драматичен театър – Хасково

19:00 ч., Драматичен театър – Монтана

18 – 22 март 2019 г.
„Монтана – моят град“ –
видеопрезентация за ученици от 1-ви до 4-ти клас на ІІІ ОУ „Д-р Петър Берон” – Монтана
По допълнително уточнен график, , Регионална библиотека „Гео Милев”

21 март 2019 г.
Поетично матине с участието на местни поети по повод Международния ден на поезията
10,30 ч., отдел „Изкуство“, Регионална библиотека „Гео Милев”

Представяне книгата „Бос по стърнищата на белия лист“ на Юлий Йорданов
16.00 ч.,  ХГ „Кирил Петров“

„Стари къщи“ – изложба – живопис на Тодор Деков
17,00 ч., Регионална библиотека „Гео Милев”

23 март 2019 г.

Пролетен концерт на Танцов ансамбъл „Младост“
10:30ч., голяма зала, Общински младежки дом

25 март 2019г.

Мултимедиен спектакъл „Посланието“

(началният час ще бъде уточнен в средата на месеца)Голяма зала – Общински младежки дом

26 – 28 март 2019 г.
По Програма „Разкажи ми приказка“ екип от РБ гостува в Детски градини.
(по допълнително уточнен график)

27 март 2019 г.
Прожекция на видеопиесата „Лазарица“ от Йордан Радичков,
моноспектакъл на Рангел Вълчанов. Посвещава се на 90 годишнината от рождението на Йордан Радичков и Международния ден на театъра
16.00 ч., Отдел „Изкуство” на Регионална библиотека „Гео Милев”

  „Среща в сряда“ – комедия от Валентин Красногоров, режисьор Юри Статков, участват: Александър Христозов, Мила Топалова, Тихомир Иванов, Димитрина Проданова, Лилия Лилова и Ивайло Симеонов. Посвещава се на Международния ден на театъра. ВХОД СВОБОДЕН.

19,00 ч., Драматичен театър – Монтана

„Пролетно равноденствие” – концерт на учениците от ОШИ „Добри Христов“

18.00 ч.,  Голяма зала – Общински младежки дом

***

КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР за ФЕВРУАРИ’ 19

4 февруари 2019 г.

Изложба (живопис) на Георги Паунов – Паунеца

Експозиционна зала „Кутловица“, бул. „Трети март“ 64 (без официално откриване)

 6 февруари 2019 г.

Кредитът“ от Жорди Галсеран – комедия от Жорди Галсерон, гастрол на Пловдивския драматичен театър, режисьор Бина Харалампиева, с участието на Асен Блатечки, Калин Врачански, Василена Атанасова.

19:00 ч., Драматичен театър – Монтана

12 – 19 февруари 2019 г.

Изложба на книги и литературни утра, посветени на Васил Левски.

По допълнително разработен график, Детски отдел на РБ „Гео Милев”

 12 февруари 2019 г.

Хитър Петър“ – спектакъл на Общински куклен театър „Патилан”

09:30 ч., гастрол в ДГ „Пролетна дъга“ – Берковица

Зарезан по тенорски” – концерт на Симфониета Враца и Трио „Тенорите“

19:00 ч., Голяма зала на Общински младежки дом

13 февруари 2019 г.

С огъня игра не бива“ – образователен спектакъл на Общински куклен театър „Патилан”

9:30 ч., 10 ДГ „Детелина” – Монтана

13 февруари 2019г.

Ревливата принцеса„- постановка  на Държавен куклен театър – Видин, автор: Ирослав Петков, сценография: Мария Ибришимова, участват: Аделина Илиева и Красимир Колев

14:00 ч. и 15:00 ч., Голяма зала на Общински младежки дом – Монтана.

 Концерт на Духов оркестър „Дико Илиев” към НЧ „Разум 1883” по повод 121-ата годишнина от рождението на Дико Илиев.

18:00 , Голяма зала на Общински младежки дом

 19 февруари 2019 г.

Изложба на книги и урок по родолюбие, посветени на  Васил Левски, за средношколци

По допълнително разработен график, РБ „Гео Милев”

14 февруари 2019 г.

С огъня игра не бива“ – образователен спектакъл на Общински куклен театър „Патилан”

09:30 ч., гастрол в ДГ „Звънче“ – Лом

10:30 ч. в ДГ „Червената шапчица“ – Лом

Представяне на книгата с къси разкази „Лукиана“  на Десислава Каменова и  фотоизложба на Виолета Апостолова – Лети.

17:00 ч., РБ „Гео Милев”

15 февруари 2019 г.

С огъня игра не бива“ – образователен спектакъл на Общински куклен театър „Патилан”

09:15 ч., 5 ДГ „Дъга” – Монтана

10:30 ч., 11 ДГ „Изгрев” – Монтана

Жена ми се казва Борис“ – комедия от Рафи Шарт, постановка Владлен Александров, участват: Станимир Гъмов, Румен Угрински, Стефан Рядков, Петьо Петков-Шайбата, Диана Любенова, Ернестина Шинова и Жанина Дончева

19:00 ч., Драматичен театър – Монтана

18 февруари 2019 г.

Откриване на изложба жени от Дружеството на художниите „Тенец“ – Монтана

17:30 ч., Експозиционна зала „Кутловица“, бул. „Трети март“ 64

19 февруари 2019 г.

Отбелязване на 146 г. от гибелта на Васил Левски

10:30 ч., Панихида в храм „Св. св. Кирил и Методий”

11:30 ч., Поклонение пред Паметника на Васил Левски и радетелите на духа и свободата от българския Северозапад

23 февруари 2019 г.

Найден Геров – живот и литературно наследство“ – тематичен час с ученици от 8-ми и 9-ти клас

По допълнително разработен график, РБ „Гео Милев”

26 февруари 2019 г.

С огъня игра не бива“ – образователен спектакъл на Общински куклен театър „Патилан”

09:30 ч., 6 ДГ „Слънце” – Монтана

Михал Мишкоед„/Зех тъ, Радке, зех тъ/ от Сава Доброплодни, постановка : Невена Митева, сценография: Радуил Серафимов, хореография: Лъчезар Захариев, музика: Румелия Алексиева, консултант: Велизар Велчев, участват: Димо Димов, Мартин Властанов, Светослав Славчев, Петко Петков, Ангел Калев, Илия Костадинов, Васил Грънчаров, Валери Радев, Даниел Тотов, Димитър Петров
19:00 ч., Общински младежки дом – Монтана

27 февруари 2019 г.

Чорапкова приказка“ – предпремиера

10:30 ч.,  1 ДГ „Щастливо детство” – Монтана

/датата на премиерата предстои да бъде уточнена/

Концерт на Симфониета Видин – диригент: Константин Илиевски, участват: китара – Цветан Недялков, мецосопран – Йоана Кадийска. В програмата: Бизе – увертюра, Хабанера и Сегидиля от операта „Кармен“; Шабрие – Илиевски – Испански валс; Родриго – концерт за китара и оркестър „Аранхуес“, Де Файя – „Танц на огъня“ и др.
18:00 ч., Голяма зала на Общински младежки дом

28 февруари 2019 г.

Свещена дата 3 март” –  презентация с ученици

По допълнително разработен график, РБ „Гео Милев”

Концерт на НЧ „Разум 1883”, посветен на 1 март – Ден на самодееца

18:00 ч., Голяма зала на Общински младежки дом

***

КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР за ЯНУАРИ19

06.01.2019 г.
Ритуал по хвърляне на кръста на Богоявление
10:30 ч., Езерото в парк „Монтанензиум“

07 – 11.01.2019 г.
Седмица на българското кино:
07.01.2019 г. – „Да обичаш на инат”
08.01.2019 г. – „Дзифт”
09.01.2019 г. – „Шивачки”
10.01.2019 г. – „Кецове”
11.01.2019 г. – „Таралежите се раждат без бодли”
14:00 ч. – 16:00 ч., отдел „Изкуство“ на РБ „Гео Милев”

09.01.2019 г.
„Споделени пространства” – юбилейна изложба (живопис, акварел, акрил и масло, стъклопис) на Виктория Михайлова
17:30 ч., Експозиционна зала „Кутловица”

Северняшка картина” – концерт на ФФ „Огоста” и ПТА „Пъстрина” към НЧ „Разум 1883”
18:00 ч., Голяма зала на Общински младежки дом

16.01.2019 г.
„Червената или черната“
– авторски спектакъл на Владислав Карамфилов – Въргала, участват: Влади Въргала, Тезджан Ферад – Джани, Георги Иванов и Верислав Димитров – Ферди.
19:00 ч., Драматичен театър – Монтана

17.01.2019 г.
Представяне на книгата на Йорданка Благоева „Босоногата кралица”
17:30 ч., Заседателна зала  на Общински младежки дом

24.01.2019 г.
Цигулката в киното” – концерт на Симфониета Видин. Диригент: Владимир Бушнаков. Солист: Чавдар Вълков (цигулка). В програмата: филмови мелодии от Нино Рота, Енио Мориконе, Майкъл Джакино, Ханс Цимар, Найджъл Хес, Джон Уилямс.
18:00 ч., Голяма зала на Общински младежки дом

***

 

Програма за Коледни и Новогодишни празнициОбщина Монтана

 

30 ноември 2018 г.

Церемония по запалване светлините на Коледната елха с участието на ОШИ „Добри Христов“ към НЧ „Разум 1883“

17:30 ч., пл. „Жеравица“

 

Концерт „Бъди моята любов“ на световноизвестния оперен певец Калуди Калудов (тенор), Анна Дитри – Калудов (сопран) и оркестър „Модерато“ – Полща, по повод 127 г. от обявяването на градския статут на Монтана

18:30 ч., Драматичен театър

 

3 декември 2018 г. 

Коледна изложба базар на Дружеството на художниците „Тенец”

Експозиционна зала „Кутловица”, бул. „Трети март” 64 (без официално откриване)

 

4 декември 2018 г. 

„Една нощ в операта” – концерт на Китаро-мандолинен оркестър „Монтана“ към НЧ „Разум 1883“

18 :30 ч., Драматичен театър

 

10 декември 2018 г. 

Изложба  на учениците в класа на Петър Григоров по изобразително изкуство от  ОШИ „Д. Христов“

17:30 ч., Фоайе на НЧ „Разум 1883“

 

11 декември 2018 г. 

Концерт по повод патронния празник на ОШИ „Добри Христов“

18:00 ч., Общински младежки дом

 

12 декември 2018 г. 

Коледен концерт на Мъжки хор към НЧ „Разум 1883“

18:00 ч., Храм „Св. св. Кирил и Методий”

 

13 декември 2018 Г.

Сърцето на клоуна“ – театрално-танцов спектакъл, копродукция на Драматичен театър – Монтана, и Танцова школа „Финес“

18:30 ч., Драматичен театър

 

15 декември 2018 г.

Коледен фолклорен концерт на ТА „Младост“ и певческа група „Пъстренец Jr.“

10:00 ч., Общински младежки дом

 

18 декември 2018 г. 

Годишни награди „Спортист на годината”

11:30 ч., ресторант „Житомир”

 

19 декември 2018 г. 

Коледен концерт на Общински младежки дом

18:00 ч., Общински младежки дом

 

20 декември 2018 г. 

Откриване на временна изложба, представяща досегашната дейност на Общински комитет „Васил Левски“ – Монтана, с акцент върху построяване Паметника на Васил Левски и радетелите на духа и свободата от българския Северозапад

11:00 ч., Експозиционна зала на Регионален исторически музей – Монтана, ул. „Граф Игнатиев“ 3

 

„Коледни небивалици“ – концерт на ОДК „Ние, врабчетата“

18:00 ч., Драматичен театър

 

21 декември 2018 г.

Коледно представление на Общински куклен театър „Патилан“ – Монтана

18:30 ч., Куклена зала на Драматичен театър

 

31 декември 2018 г.

Тържествено посрещане на Новата година с концертна програма на народните певци Соня Чакърова и Димитър Аргиров и ПТА „Пъстрина“ към НЧ „Разум 1883“ и томбола

23:30 ч., пл. „Жеравица“

***

КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР за МЕСЕЦ МАЙ 2018 г.

03 май 2018 г.
С
пектакъл на Детско-юношеската театрална школа към Драматичен театър – Монтана
19,00 ч., Драматичен театър

08 май 2018 г.
Представяне на стихосбирката „От рая цвете”
от Петя Димитрова
17:30 ч., РБ „Гео Милев“

09 май 2018 г.
„9 май – Ден на Европа”
– състезание между ученици от 7 клас при I ОУ „Св. Св. Кирил и Методий”
13:20 ч., РБ „Гео Милев“


10 май 2018 г.
Презентация „Пробивът при Добро поле и излизането на България от Първата световна война”
пред ученици от горен курс на училища от Монтана, организирана от Областна администрация – Монтана, и Държавен архив – Монтана
10,00 ч., Заседателна зала на Областна администрация – Монтана

10 май 2018 г.
„Една жена – трима мъже“
– гастрол на Драматичен театър – Враца
19,30 ч., Драматичен театър – Монтана

12 май 2018 г.
Откриване на документална изложба „110 години читалищна дейност в с. Смоляновци”,
подготвена от Държавен архив – Монтана
10,00 ч., Народно читалище „Народна просвета 1908” – с. Смоляновци

14 – 18 май 2018 г.
„Поезия на две поколения” –
представяне на творби от членовете на Сдружение „Будители народни” и ученици от ПМПГ „Св. Климент Охридски”
по допълнителен график, РБ „Гео Милев“

15 май 2018 г.
„Алея на книгите”
– изнесена библиотека
10:00 ч. – 12:00 ч., парк „Монтанезиум”

 

17 май 2018 г.
Концерт от националното турне на Мая Нешкова

19,00 ч., Драматичен театър – Монтана

19 май 2018 г.
Концерт на танцов ансамбъл „Младост“.
Вход свободен!
10.30 ч., Голяма зала на Общински младежки дом

Европейска нощ на музея – 2018 г.

Празничен концерт с участието на певческа група „Пъстренец Junior“, танцов ансамбъл „Младост“ и клуб по спортни танци „Астра“  пред Експозиционната зала на ул. „Граф Игнатиев“ 3 (при дъждовно време – в Експозиционната зала на музея); Официално награждаване на победителите в конкурса за рисунка „Музеят, за който мечтая“.

20.00 ч., в градината пред Експозиционната зала на Регионален исторически музей – Монтана,  ул. „Граф Игнатиев“ 3.


От 9.00  до 24,00 часа – свободен достъп на 19 май в изложбените пространства на РИМ -Монтана:  :

 

  • Експозиционна зала – ул. „Граф Игнатиев“ 3, с временна изложба „Монтана през вековете – делници и празници“;

 

  • „Михайлова къща“ с етнографска експозиция „В света на баба и дядо“;

 

  • Лапидариум  – археологическа експозиция на открито, включва 56 епиграфски паметника от римската епоха.

 

21 май 2018 г.
Библиотерапия” – Литературно четене в пенсионерски Клуб „Надежда”

 

22 май 2018 г.
“Мистерията Дон Жуан“

19,00 ч., Драматичен театър – Монтана

24 май 2018 г.
Празничен концерт по повод Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост – с участието на ЦПЛР – ОДК „Ние, врабчетата“
10,30 ч., пл. „Жеравица“ (при дъждовно време – Драматичен театър – Монтана)

ПРОГРАМА

за ПРАЗНИКА на МОНТАНА “СВЕТИ ДУХ” 2018

25 май 2018 г. (петък)

10,00 ч.          Алея на изкуствата и занаятите
пл. “Жеравица”

13,30 ч.         Откриване на изложба „Българският принос към културно-историческото многообразие на обединена Европа“ из художествено документалното наследство на Българската академия на науките

14,15 ч.         Научна конференция „Българският Северозапад в културно-историческото многообразие на обединена Европа“, организирана от Община Монтана, Институт по балканистика с Център по тракология – БАН, Регионален академичен център – Монтана, Държавен архив – Монтана и Регионален исторически музей – Монтана
Художествена галерия „Кирил Петров“

26 май 2018 г. (събота)

10,00 ч.          Алея на изкуствата и занаятите

10,00 ч. – 14,00 ч. Фестивал на традиционните местни занаяти и ястия “Бабина душица”
  пл. “Жеравица”

27 май 2018 г. (неделя)

10,00 ч.          Алея на изкуствата и занаятите
пл. “Жеравица”

11,30 ч.      Международна киноложка изложба “Свети Дух”
                   парк “Огоста”

11,30 ч.     Открит турнир по конен спорт
                  Игрище под стената на яз. “Огоста”

19,30 ч.      Откриване на Тринадесети международен фолклорен фестивал „Монтана’ 2018» с участието на Тюрингски фолклорен ансамбъл  „Рудолщад“ от Рудолщад – Германия, фолклорен ансамбъл „Лечхуми” от Цагери – Грузия, група за песни и танци „Неул Чоом” от Сеул, Южна Корея, фолклорен ансамбъл „Плаюриле Дорнелор” от Ватра Дорна – Румъния, фолклорен танцов ансамбъл „Ера” от Ужице, Сърбия.
пл.  “Жеравица”

 

28 май 2018 г. (понеделник)

8,30 ч.       Божествена Света литургия
                  Храм “Св. св. Кирил и Методий”

10,00 ч.     Алея на изкуствата и занаятите
                  пл. “Жеравица”

10,00 ч.      Шествие
                  от храм “Св. св. Кирил и Методий” до площад “Жеравица”

10,15 ч.     Тържествен водосвет

10,30 ч.     “Празник в Монтана” – концерт на танцовите състави, участващи в  Международния фолклорен фестивал – Монтана 2018
площад “Жеравица”

10,30 ч.     „В кухнята на художника” – хепънинг на Дружество на    художниците „Тенец” – Монтана
Експозиционна зала „Кутловица”

10,30 ч.     Шахматни демонстрации

                  Алея „Яворов”

10,30 ч.     „Трите прасенца“ – постановка на Общински куклен театър „Патилан”. Вход свободен
Куклена зала на Драматичен театър – Монтана

11,30 ч.    Тържествена сесия на Общински съвет – Монтана
                 Общински младежки дом

12,00 ч.     „Шехерезада“ – постановка на Общински куклен театър „Патилан”. Вход свободен
Куклена зала на Драматичен театър – Монтана

16,30 ч.    „Българските чехи” – изложба на Държавна агенция „Архиви“ и БТА
Държавен архив – Монтана

17,30 ч.    „Неосветените дворове“ – изложба със снимки от пътуването на Йордан Радичков до Сибир

                 Експозиционна зала „Кутловица”

19,00 ч.     „Танцов калейдоскоп” – концерт на КСТ „Астра” и танцова формация Dance Machine към Общински младежки дом, клуб по модерни танци „Дъга” към ОДК „Ние, врабчетата”, Танцова школа „Финес”, школа по танци „Грация денс”, ромски танцови групи по Програма ЗОВ (Здраве и образование за всички)

19,30 ч.     Фолклорен концерт на танцувална работилница “Етнос” към Пето СУ “Христо Ботев”, танцов ансамбъл “Младост” и певческа група „Пъстренец Jr.” към Общински младежки дом, танцов ансамбъл “Пъстрина” и фолклорна формация “Огоста” към НЧ “Разум 1883”, танцов ансамбъл “Северняци” към ОДК “Ние, врабчетата”, фолклорна формация “Ситница”

20,30 ч.     Концерт на Графа

21,30 ч.     Концерт на духов оркестър „Vivo – Монтана”

22,00 ч.     Тържествена заря
пл. “Жеравица”

29 май 2018 г. (вторник)

19,30 ч.     Фолклорен концерт на танцувална работилница “Етнос” към V СУ   “Христо Ботев” и фолклорен ансамбъл „Лечхуми” от Цагери – Грузия

                 пл. “Жеравица

20,30 ч.   Фолклорен концерт на танцов ансамбъл “Младост” към Общински младежки дом, Тюрингски фолклорен ансамбъл  „Рудолщад“ – Германия, и Фолклорен ансамбъл „Плаюриле Дорнелор” от Ватра Дорна – Румъния
пл. “Жеравица”

 

30 май 2018 г. (сряда)

19,30 ч.  Фолклорен концерт на танцов ансамбъл “Пъстрина” към НЧ “Разум        1883” и Фолклорен танцов ансамбъл „Ера” от Ужице – Сърбия

               пл. “Жеравица

20,30 ч.  Фолклорен концерт на танцов ансамбъл “Северняци” към ОДК “Ние, врабчетата” и Група за песни и танци „Неул Чоом” от Сеул – Южна Корея.
пл. “Жеравица”

При дъждовно време концертите ще се състоят в Драматичен театър – Монтана

***

КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР – АПРИЛ 2018 г.

2 април 2018 г.
Откриване на
изложба (живопис) Румен Статков
17,30 ч., експозиционна зала „Кутловица”

Пътуване към дома”концерт на “Camerata Pontica – класика и фолклор”. В програмата: творби на Панчо Владигеров, Любомир Пипков, Марин Големинов и автентичен български фолклор. Вход: Свободен.
18,30 ч., Общински младежки дом

0205 април 2018 г.  
„Разкажи ми приказка” – пътуващо сандъче с приказки и забавни истории гостува в детските градини по повод Празници на детската книга и изкуствата за деца. Организира РБ „Гео Милев”

02 – 10 април 2018 г.  
„Великденски багри” – изложба на великденски яйца и детско творчество
РБ „Гео Милев”

 4 април 2018 г.

Тракийска палитра” – вечер на тракийската песен и танц с участието на народната певица Пепи Христозова, танцов ансамбъл „Младост” и певческа група „Пъстренец Jr.”

18,30 ч., Общински младежки дом

5 април 2018 г.
Ателие за боядисване на великденски яйца
, организирано от Регионален исторически музей – Монтана
по допълнителен график, Михайлова къща

Откриване на изложба на ромски деца от колекцията на Центъра за развитие на младите хора в гр. Целе – Словения, в рамките на отбелязването на 8 април – Международен ден на ромите.

16.00 ч., Фоайе на Общински младежки дом

Изложба и концерт по повод 8 април – Международен ден на ромите с  участието на деца от ДГ № 8 „Пролет” и филиала й в с. Габровница; ОУ „Георги Бенковски“ – Кошарник; ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – с. Габровница; ДГ № 5 „Дъга”, I ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ и VI ОУ “Любен Каравелов” и НЧ „Звезда 2007”, подготвен по Програма ЗОВ
18,00 ч., Драматичен театър

8 април 2018 г.
Великденски концерт
с участието на възпитаници на ОДК „Ние, врабчетата”
10:30 ч., Градинката пред  храм „Св. св. Кирил и Методий” (при дъждовно време – в Младежкия дом).

10 април 2018 г.
Великденски  концерт на  Мъжки хор
18:00 ч., Художествена галерия „Кирил Петров”

„Рогоносци“ по Молиер – гастрол на Драматичен театър – Ловеч, режисьор: Йосиф Сърчаджиев, в ролите: Цвятко Стоилов, Златина Никифорова, Ленко Гурков, Слава Георгиева и др.
19,00 ч., Драматичен театър

10 13 април 2018 г.
Програма „Разкажи ми приказка”- детски утра с ученици І клас по повод Празници на детската книга и изкуствата за деца и Международния ден на книгата.
Организира РБ „Гео Милев”

12 април 2018 г.
Фолклорен концерт с участието на Национален фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ , Танцов ансамбъл „Младост“ към Общински младежки дом и Школа за български народни танци „Стоянови“.
18:30 ч., Драматичен театър

17 април 2018 г.  
„Библиотерапията – същност и необходимост” – РБ „Гео Милев” гостува на пенсионерски клуб „Надежда“

„Браво, Франклин!“ – гастрол на Държавен куклен театър – Видин, драматизация и режисура: Валентин Владимиров , сценография: Елена Цонкова,  музика: Станимир Иванов
11:30 ч. и 12:40 ч., Голяма зала на Младежкия дом

19 април 2018 г.
Документална изложба
по повод 125 години от рождението на Христо Михайлов.
фоайе на Държавен архив – Монтана

24 април 2018 г.
Откриване на Маратона на четенето „Децата  на Монтана четат”
11:00 ч., РБ „Гео Милев”

Откриване на изложба на Мария Иванова – Виртуално арт студио „Дъга” и Арт работилничка за изработка на книгоразделители от рециклирана в домашни условия хартия с техниката декупаж
16:00 ч., РБ „Гео Милевн”

Омайна нощ“ от Жозиан Баласко, постановка: Велко Кънев, в ролите: Асен Блатечки, Мария Сапунджиева и Юрий Ангелов гастрол на Театрална къща „ВиваАрте“.
19,00 ч., Драматичен театър

25 април 2018 г.
Представяне на книгата „Камино: Пътят на завръщането”
от Тихомир Иванов
17:30 ч., РБ „Гео Милев”

 „Тони и приятели” – концерт на ученици от класа по китара  с преподавател  В. Маринов от ОШИ „Добри Христов”
18:00 ч., Художествена галерия „Кирил Петров”

25 април 2018 г.
Великденски  концерт на китаро-мандолинен оркестър „Монтана”
към НЧ „Разум 1883”
18:30 ч., Драматичен театър

 26 април 2018 г.
Концерт на Таня Найденова
от класа по ударни инструменти с преподавател Румяна  Борисова от ОШИ  „Добри Христов”
18:00 ч., Художествена галерия „Кирил Петров”

27 април 2018 г.
Десети национален фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада“ –
раздел „Народно пеене”
9:00 ч., Общински младежки дом

28 април 2018 г.
Десети национален фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада“ –
раздели „Хореография” и „Инструменталисти”
9:00 ч., Общински младежки дом

 ***

 КУЛТУРЕН КАЛЕНДАР – МАРТ 2018 г.

9 март 2018 г.
„Представа за цвят” –
изложба на Клуб „Езикът на изкуството” към Трето ОУ „Д-р Петър Берон”
11,00 ч., Детски отдел на РБ „Гео Милев”

12 март 2018 г.
Изложба
(живопис) на Венелин Захариев и Господин Господинов (батко Джони)
17,30 ч., експозиционна зала „Кутловица”

„Състезание чудно с петле ранобудно“ – премиера на детски спектакъл от Альоша Бехар
11,00 ч., Зала „Клуб на актьора“ – Драматичен театър

 17 март 2018 г.

Съвместен фолклорен концерт  на танцов ансамбъл „Црънилович” от Културен център „Власотинце” с хореограф Марко Стойкович, танцов състав към културно-творческо дружество „Братство“ с хореограф Марко Станоевич от град Власотинце – Сърбия, певческа група „Пъстренец джуниър“ и танцов ансамбъл „Младост“ към Общински младежки дом – Монтана

11,00 ч., Голяма зала на Общински младежки дом

 20 март 2018 г.

Мистерията „Дон Жуан“ от Анатолий Крим, режисьор Минчо Събев – премиера

19,00 ч., Драматичен театър – Монтана

22 март 2018 г.

Пролетен концерт на КСТ „Астра”

18,00 ч., Голяма зала на Общински младежки дом

 27 март 2018г.                  

Пролетно равноденствие” – традиционен концерт на ученици от ОШИ „Добри Христов” към НЧ „Разум 1883”

18,00 ч., Общински младежки дом

Луди пари“ – комедия от Рей Куни, режисьор Юри Статков. Спектакълът се посвещава на Международния ден на театъра
19,00 ч., Драматичен театър – Монтана

28 март 2018 г.
„Ах, този вълшебник танцът” – концерт на танцова школа „Финес”
с ръководител Ина Колева
18,30 ч., Драматичен театър – Монтана

Концерт „2 в 1” на ОДК „Ние, врабчетата”

18,00 ч., Голяма зала на Общински младежки дом

29 март 2018 г.

„Горско училище” – спектакъл на Детска вокално-театрална формация „Звезден прах” с ръководител Нели Първанова

18,00 ч., Голяма зала на Общински младежки дом

***

 8 февруари 2018 г.

ШЕХЕРЕЗАДА“ – постановка на Общински куклен театър „Патилан”

09:30ч., ДГ № 1 „Щастливо детсво“

 

ИЗЛОЖБА НА КНИГИ по повод 190 г. от рождението на Жул Верн (1828- 1905)

Детски отдел и отдел „Заемна” на РБ „Гео Милев”

 

9 февруари 2018 г.

ШЕХЕРЕЗАДА“ – постановка на Общински куклен театър „Патилан”

10:00 ч., ДГ № 6 „Слънце”

 

13 февруари 2018 г.

МЕЧЕТО РИМЧИМЧИ“ – постановка на Общински куклен театър „Патилан”

9:30 ч., ДГ № 10 „Детелина”

 

14 февруари 2018 г.

МЕЧЕТО РИМЧИМЧИ– постановка на Общински куклен театър „Патилан”

09:30 ч., ДГ № 7 „Приказен свят“

 

КОНЦЕРТ ПО ПОВОД 120 г. ОТ РОЖДЕНИЕТО НА ДИКО ИЛИЕВ – с участието на Духов оркестър „Дико Илиев” към НЧ „Разум 1883” и Духов оркестър „VIVO Монтана”

18,00 ч., Голяма зала на Общински младежки дом

 

15 февруари 2018 г.

МЕЧЕТО РИМЧИМЧИ“– постановка на Общински куклен театър „Патилан”

10:00 ч.,  ДГ № 12 „Здравец”

 

ЛИТЕРАТУРНО УТРО по повод 145 г. от обесването на Васил Левски с ученици трети клас
Детски отдел на РБ „Гео Милев”

 

19 февруари 2018 г.

Поклонение по повод 145 г. от гибелта на Апостола на свободата
11,30 ч., пред Паметника на Васил Левски и радетелите на духа и свободата

Мултимедийна презентация „Васил Левски – безсмъртният подвиг” из програмата за ученици „Уроците на историята”
Регионален исторически музей – Монтана, гостува в училищата по допълнителен график

Витрина по повод 145 г. от обесването на Васил Левски
Отдел „Заемна” на РБ „Гео Милев”

„О, БЕСИЛО СЛАВНО!” – урок по родолюбие по повод 145 г. от обесването на Васил Левски
Отдел „Читалня” и „Краезнание”

21 февруари 2018 г-
„РЕДКИ ТАПЪНАРИ“ – спектакъл на Драматичен театър „Сава Огнянов” – Русе, режисьор Теди Москов
19,00 ч., Драматичен театър – Монтана

22 февруари 2018 г.
Витрина по повод 230 г. от рождението на Артур Шопенхауер (1788 – 1860)
Отдел „Заемна” на РБ „Гео Милев”

23 февруари 2018 г.
ПРЕДСТАВЯНЕ РЕЧНИКА НА НАЙДЕН ГЕРОВ по повод 195 г. от рождението му
Отдел „Читалня” на РБ „Гео Милев”

МЕЧЕТО РИМЧИМЧИ„– постановка на Общински куклен театър „Патилан”

09:30 ч. и 10:30 ч., НЧ „Рало” – Вълчедръм

 

26 февруари 2018 г. 

ШЕХЕРЕЗАДА“ – постановка на Общински куклен театър „Патилан”

9:30 ч., ДГ № 4 „Калинка”


26 февруари 2018 г.

Откриване на изложба на жени творци по повод 8 март

17,30 ч., експозиционна зала „Кутловица”

 

28 февруари / 19,00 часа
„ОТКАЧЕНА ФАМИЛИЯ“ – спектакъл на Драматично-куклен театър „Иван Димов“ – Хасково
19,00 ч., Драматичен театър – Монтана

_________________________________________________________________________

 

 












Анкета

Ще Ви засегне ли световната финансова криза?

Виж резултатите

Loading ... Loading ...